Od 2009 roku stałym punktem w programie festiwalu jest odsłonięcie kolejnej płyty pamiątkowej w Alei Gwiazd Polskiego Kabaretu. Każdego roku laureaci „Złotej Szpilki” oraz osobowości związane z festiwalem odsłaniają kolejne tablice. Pierwsza z nich była dedykowana jubileuszowi 50 – lecia
założenia Kabaretu Starszych Panów.
Na czterdzieste jubileuszowe Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry organizatorzy wyróżnili pamiątkową płytą patrona festiwalu – Ignacego Błażeja Franciszka Krasickiego herbu Rogala (1735-1801)- biskup warmiński, najwybitniejszy pisarz polskiego Oświecenia, autor poematów heroikomicznych, bajek, satyr, komedii oraz pierwszej polskiej powieści nowożytnej „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”. Wielki mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego, w którym spędził prawie 30 lat i stworzył wszystkie najważniejsze utwory literackie. Doskonale posługiwał się satyrą, był niezwykle cenionym bajkopisarzem. „Książę polskich poetów” Ignacy Krasicki uważnie obserwował rzeczywistość, efektownie operował ironią, groteską, doskonale obnażał ludzkie słabości, a jego utwory aktualne są do dnia dzisiejszego.
Kabaret Dziura – 21 lipca 2016 roku podczas 37 Wieczorów Humoru i Satyry w Alei Polskiego Kabaretu, odsłonięto pierwszą pamiątkową tablicę – olsztyńskiego kabaretu Dziura. Założycielem kabaretu był satyryk, dziennikarz i felietonista – Andrzej Brzozowski.
Laureat I nagrody w konkursie kabaretowym oraz I nagrody w konkursie na piosenkę na I Biesiadach Humoru i Satyry w 1976 roku.
Kabaret Gwuść – Kabaret „GWUŚĆ” powstał na początku lat siedemdziesiątych przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie, a współtworzyli go: mało jeszcze znany wówczas artysta – amator i muzyk Krzysztof Daukszewicz, Marek Bednarek grający na akordeonie oraz satyryk i tekściarz – Janusz Sokołowski. Pierwszym wielkim sukcesem kabaretu było zdobycie Złotej Szpilki na lidzbarskich Biesiadach.
Laureaci II miejsca na I Biesiadach w 1976 r.; Złotej Szpilki oraz I miejsca w konkursie piosenki kabaretowej w 1977 r.; II nagrody oraz I nagrody w konkursie piosenki 1978 r.
Kabaret Ładne Kwiatki – Kabaret powstały i działający w 1978 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, tworzony przez Wiesława Niderausa i Andrzeja Janeczkę.
Kabaret był laureatem III Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry w 1978 roku.
Kabaret Koń Polski – Kabaret założony w 1985 roku z inicjatywy Leszka Malinowskiego. Grupa powstała w środowisku akademickim Wyższej Szkoły Inżynierskiej (obecnej Politechniki Koszalińskiej). Kabaret karierę rozpoczął od zdobycia Grand Prix na I Przeglądzie Kabaretów Paka w Krakowie. Drugą nagrodą rozpoczynającą karierę grupy była „Złota Szpilka” na lidzbarskich Biesiadach.
Laureaci Złotej Szpilki 1993 r., Wyróżnienie za Największa indywidualność – Waldemar Sierański z Kabaretu Koń Polski 1993 r.
Quasi Kabaret Rafał Kmity – Grupa Rafała Kmity (do 1997 roku pod nazwą Quasi-Kabaret Rafała Kmity) powstała w 1993 roku w Krakowie, działający przy Teatrze STU. Debiutowali na Przeglądzie Kabaretów PAKA zdobywając pierwsze miejsce, a w kolejnych latach Grand Prix. W pierwszym składzie kabaretu występowała także piosenkarka Anita Lipnicka.
Laureaci II nagrody 1993 r (jako Kabaret Rafała Kmity), laureaci Złotej Szpilki 1994 r., laureaci I nagrody im. Krasickiego 1995 r.
Ireneusz Krosny – Aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej. W 1992 roku rozpoczął działalność sceniczną pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. Krosny wypracował własną technikę poruszania się po scenie. Nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje typowego dla mimów pobielania twarzy i występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie.
Laureat Złotej Szpilki oraz Nagrody Wiesława Niderausa w 1995 r.
Kabaret Młodych Panów – Premiera ich pierwszego programu miała miejsce w 2004 roku. Wywodzą się z Rybnika, ale obecnie doprowadzają do łez – ze śmiechu oczywiście – fanów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Laureaci I miejsca na XXVI LWHiS w 2005 r.; Nagroda im. Ignacego Krasickiego za najlepsze teksty satyryczne na XXVII LWHiS w 2006 r., Grand Prix i indywidualna nagroda za osobowość dla Mateusza Banaszkiewicza na XXVIII LWHiS w 2007 r.
Kabaret Moralnego Niepokoju – Kabaret powstał w 1993 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy program, zatytułowany „Królewna, Rycerz i Smok”, miał premierę w karnawale 1994 r.
Laureaci Złotej Szpilki w 1996 r., Srebrnego pióra Ignacego Krasickiego w 1997 r.
Grupa MoCarta – grupa powstała w 1995 roku. W skład Grupy wchodzą: skrzypkowie Filip Jaślar i Michał Sikorski, altowiolista Paweł Kowaluk oraz wiolonczelista Bolesław Błaszczyk, który zastąpił zmarłego tragicznie Artura Renion.
Laureaci Grand Prix XVIII Biesiad Satyry i Humoru „Złota szpilka” 1997 r.
Kabaret Czesuaf – kabaret powstał w Poznaniu w 2002 roku. Przez ten czas grupa stworzyła kilkanaście autorskich programów komediowych, zdobyła nagrody na największych festiwalach kabaretowych i wystąpiła w najważniejszych realizacjach telewizyjnych.
Laureaci I nagrody im. I. Krasickiego 2004 r.; II nagrody w 2006 r.; II nagrody w 2008 r.; wyróżnienia w 2009 r.
Kabaret Ani Mru Mru – Kabaret powstał we wrześniu 1999 r. w Lublinie. Od 2001 roku tworzą go Marcin Wójcik (założyciel i pomysłodawca), Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Michał i Marcin, mimo że noszą to samo nazwisko, nie są ze sobą spokrewnieni.
Laureaci Złotej Szpilki w 2001 r.; Złotej Szpilki oraz nagrody publiczności w 2002 r.; I nagrody Ministra Kultury i Sztuki w 2003 r.
Kabaret Limo – grupa kabaretowa z Gdańska, założona w 1999 roku z inicjatywy Abelarda Gizy i Marcina Kulwikowskiego. Kabaret rozwiązał się w 2014 roku. W ostatnim składzie występowali: Ewa Błachnio (w 2001 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na LWHiS), Abelard Giza, Wojciech Tremiszewski oraz Szymon Jachimek.
Laureaci II nagrody 2001 r.; I nagrody 2002 r.; I nagrody 2002 r.; II nagrody w 2004 r.; Złotej Szpilki w 2005 r.
Kabaret Snobów – Kabaret powstał w 2004 roku przy Lidzbarskim Domu Kultury. Wyróżnienie i Nagroda Publiczności na XXVI Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry, Lidzbark Warmiński, Grand Prix i Złota Szpilka na XXVII Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry, Lidzbark Warmiński.
Laureaci Nagrody Publiczności oraz Wyróżnienia 2005 r.; Złotej Szpilki 2006 r.
Ignacy Krasicki – ostojnik kościelny, poeta, a także prekursor polskiej powieści. Od 1767 do 1795 piastował godność biskupa warmińskiego. Lidzbarskim Wieczorom od początku przyświecają słowa patrona Ignacego Krasickiego. „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi”, „ i śmiech niekiedy może być nauką”.
Płyta 2019 rok
Kabaret Starszych Panów – autorski kabaret Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego i tytuł cyklu programów telewizyjnych, nadawanego od 1958 do 1966 przez Telewizję Polską. Trzon kabaretu, oprócz obu autorów stanowili m.in: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska, Mieczysław Czechowicz, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas i Wiesław Michnikowski.
Płyta 2010 rok
Artur Andrus -dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, aktor, pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. Wielokrotnie gościł w różnych rolach na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry.” Nie zależy mi na tym specjalnie, żeby za ileś tam lat pamiętano kim ja byłem (…), ale zależy mi na tym, aby ta tablica służyła czemuś dobremu, to znaczy, żeby mieszkańcy Lidzbarka kiedyś mówili do siebie „chodźmy się całować na Andrusa”.
Płyta 2010 rok
Maria Czubaszek -pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka życia społecznego i politycznego oraz jurorka licznych przeglądów kabaretowych. Z LWHiS związana była od 1977 roku, była tu stałym gościem i kobietą, która najczęściej zasiadała w jury turnieju o „Złotą Szpilkę”.
Płyta 2011 rok
Krzysztof Jaślar – reżyser programów kabaretowych, autor tekstów kabaretowych, dziennikarz, reżyser teatralny. Przez kilka lat związany był z Kabaretem Tey. W Lidzbarku Warmińskim od zawsze, jako juror, gość, reżyser spektakli i Kabaretowej Nocy pod Gwiazdami. Honorowy obywatel miasta.
Płyta 2009 rok
Jan Kaczmarek -satyryk, piosenkarz i autor piosenek, felietonista. Był jednym z założycieli Kabaretu Elita (wraz z Tadeuszem Drozdą, Jerzym Skoczylasem i Romanem Gerczakiem). jest autorem tekstów ponad 200 piosenek. W imieniu nieżyjącego artysty pamiątkową płytę odsłonili członkowie kabaretu Elita Stanisław Szelc oraz Jerzy Skoczylas.
Płyta 2013 rok
Janusz Sokołowski
Amfiteatr Miejski
Plac Młyński 6
Lidzbark Warmiński